راه جدید معدنکاران برای مقابله با رکود بازار

به گزارش ماین نیوز، گلدکورپ و تک ریسورسز روز پنجشنبه اعلام کردند که دو پروژه طلا و مس در شیلی را به صورت مشترک اجرا خواهند کرد. یک ماه زودتر از این واقعه نیز شرکت بریک گلد با شرکت آنتوفاگاستا به صورت مساوی شریک در اجرای پروژه مس زلدیوار شدند.

این معاملات بخشی از روندی است که شرکتهای معدنی به منظور کاهش هزینه های تولید جهت مقابله با رکود شدید حاکم بر بازار مواد معدنی در پیش گرفته اند. برخی از این پروژه ها در صورتی که دو شریک در کنار یکدیگر نباشند شانسی برای توسعه و بهره برداری نخواهند داشت. این در حالی است که تا همین چند سال پیش شرکتهای معدنی و سرمایه گذاران ترجیح می دادند که به صورت انفرادی و مستقل در پروژه های معدنی حضور یابند و حتی الامکان شریکی را به پروژه خود وارد نکنند.

به گزارش بلومبرگ، فیل روسو، تحلیلگر در ریموند جیمز گفت: شما همیشه می خواهید تا 100 درصد یک پروژه متعلق به شما باشد اما زمانی ممکن است وزن شما در برابر ریسک های پیشرو چندان زیاد نباشد و نتوانید با وجود و به تنهایی مشکلات پروژه را به تولید برساند. در حال حاضر سرمایه گذاران بیشتری به سمت تشکیل جوینت ونچر و مشارکت به منظور اجرای پروژه های معدنی به منظور کاهش خطرات اجرای پروژه رو آورده‌اند.